A CPI portfóliója számos ingatlantípussal rendelkezik. A pandémia miatt mennyiben különbözött az egyes eszközök kezelése, a felmerülő problémák megoldása?
Elég jelentős a különbség a válságkezelési stratégiákban az egyes szegmensek között: míg a retail nagyon management-intenzív, minden bérlőnek külön meg kell vizsgálni a helyzetét, ezért aktív a kétoldali kommunikáció, addig a logisztika egy elég válság-biztos szektornak bizonyult a COVID alatt. Az irodaházakban is többnyire csak a szolgáltatók szorultak segítségre, az irodai bérlők működése stabil volt, még akkor is, ha a munkavégzés helyszíne nem feltétlenül az irodákban összpontosult.
Mennyiben értékelődnek át ezek az elemek a portfólióban a járvány miatt, akár stratégiai szinten is, hiszen a tulajdonosok részéről plusz szolgáltatásokat igényelt az új helyzet?
Hosszútávú ingatlangazdálkodással foglalkozunk, így minket kevésbé befolyásolnak az ilyen jellegű paci kilengések, persze a COVID szülte bérlői igényekre nekünk is reagálni kellett. Mindig azt a példát említem, hogy 5 évvel ezelőtt senki nem látta a fantáziát a logisztikában és mindenki kiskereskedelmi ingatlant vett. Mára megfordult ez a helyzet, mert ezeknek a szektoroknak más ciklikussága van, de hosszútávon kiegészítik egymást!
A koronavírus-járvány mellett melyek most a kereskedelmiingatlan-piac idei legfontosabb mozgatórugói és jellemzői, amelyek meghatározzák a szektort?
Jelenleg az építési és üzemeltetési költségek ugrásszerű növekedésének a megfelelő kezelése és az erre történő reagálás jelentik a tevékenységünk fókuszát, amelyek a fejlesztések és az FM/PM területén innovatív megoldásokkal párosulnak, illetve a fenntarthatósági és ESG kérdéseken is sokkal nagyobb a hangsúly.